Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | KMC3S010RY |
| Manufacturer | Thinking Electronics Industrial Co. |
| Package/Case | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Series | KMC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Polymeric |
| Voltage - Max | 60V |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Current - Trip (It) | 250 mA |
| Current - Max | 100 A |
| Time to Trip | 1 s |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 1.6 Ohms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 15 Ohms |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Size / Dimension | 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
The following parts include "KMC3S010RY" in Silicon Labs KMC3S010RY.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.