KEMET KHB821KN28CGGWA
Part No.:
KHB821KN28CGGWA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER RAD DISC
Shipping
KHB821KN28CGGWA Information
Manufacturer:
KEMET
Series:
KHB DISC Comm Y5P HV
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
820 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)