Kycon, Inc. K42X-C37S/S-A4NJ30
Part No.:
K42X-C37S/S-A4NJ30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SLDR
Shipping
K42X-C37S/S-A4NJ30 Information
Manufacturer:
Kycon, Inc.
Series:
K42X
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub - Stacked
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
37, 37
Number of Rows:
2, 2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
1.2A
Backset Spacing:
0.318" (8.08mm)