Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components K104K15X0UH53H5H
Part No.:
K104K15X0UH53H5H
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 100V X0U RADIAL
Shipping
K104K15X0UH53H5H Information
Manufacturer:
Series:
HOTcap®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X0U
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.260" (6.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)