Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | iST8801 |
| Manufacturer | Isentek Inc |
| Series | - |
| Package/Case | 9-BGA, WLCSP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Hall Effect |
| Axis | Z |
| Output Type | I2C |
| Sensing Range | ±10.24mT ~ ±40.96mT |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Current - Supply (Max) | 180µA |
| Current - Output (Max) | - |
| Resolution | 8 b ~ 16 b |
| Bandwidth | 500Hz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Features | Sleep Mode, Temperature Compensated |
| Supplier Device Package | 9-WLCSP (1.33x1.33) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "iST8801" in Silicon Labs iST8801.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.