MMC5633NJL.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MMC5633NJL |
| Manufacturer | Memsic Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | 4-WFBGA, WLBGA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetoresistive |
| Axis | X, Y, Z |
| Output Type | I2C, I3C |
| Sensing Range | ±3mT |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 3.6V |
| Current - Supply (Max) | 4mA |
| Current - Output (Max) | - |
| Resolution | 20 b |
| Bandwidth | 1kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Features | Temperature Compensated |
| Supplier Device Package | 4-WLP (0.85x0.85) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "MMC5633NJL" in Silicon Labs MMC5633NJL.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.