Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | iST8306 |
| Manufacturer | Isentek Inc |
| Series | - |
| Package/Case | 4-WLCSP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetoresistive |
| Axis | X, Y, Z |
| Output Type | I2C |
| Sensing Range | ±3mT |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 1.95V |
| Current - Supply (Max) | 1.2mA |
| Current - Output (Max) | - |
| Resolution | 8 b |
| Bandwidth | 200Hz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Features | Sleep Mode, Temperature Compensated |
| Supplier Device Package | 4-WLCSP (0.8x0.8) |
| Mounting Type | Surface Mount |
The following parts include "iST8306" in Silicon Labs iST8306.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.