ISO7762FDBQR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | ISO7762FDBQR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | ISO776x |
| Package/Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | General Purpose |
| Isolated Power | No |
| Number of Channels | 6 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 4/2 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Voltage - Isolation | 3000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 85kV/µs |
| Data Rate | 100Mbps |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 16ns, 16ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 4.9ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 1.1ns, 1.4ns |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 5.5V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
The following parts include "ISO7762FDBQR" in Silicon Labs ISO7762FDBQR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.