ISO6741FQDWRQ1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ISO6741FQDWRQ1 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | ISO674x |
| Package/Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | CAN |
| Isolated Power | No |
| Number of Channels | 4 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 3/1 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 100kV/µs |
| Data Rate | 50Mbps |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 18ns, 18ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 7ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2.6ns, 2.6ns |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 5.5V |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
The following parts include "ISO6741FQDWRQ1" in Silicon Labs ISO6741FQDWRQ1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.