ISO1212DBQR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | ISO1212DBQR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | ISO121x |
| Package/Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | General Purpose |
| Isolated Power | No |
| Number of Channels | 2 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 0/2 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Data Rate | 4Mbps |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 140ns, 15ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | 3ns, 3ns |
| Voltage - Supply | 2.25V ~ 5.5V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
The following parts include "ISO1212DBQR" in Silicon Labs ISO1212DBQR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.