ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS64LPS102436B-166TQLA3-TR
Part No.:
IS64LPS102436B-166TQLA3-TR
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100LQFP
Shipping
IS64LPS102436B-166TQLA3-TR Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
36Mbit
Memory Organization:
1M x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.8 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)