ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61LPS102436A-166TQL-TR
Part No.:
IS61LPS102436A-166TQL-TR
Manufacturer:
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Category:
Memory
Package:
100-LQFP
Description:
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
Shipping
IS61LPS102436A-166TQL-TR Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
100-LQFP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:
36Mbit
Memory Organization:
1M x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.5 ns
Voltage - Supply:
3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)