ICPL3120G.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ICPL3120G |
| Manufacturer | Isocom Components 2004 LTD |
| Series | - |
| Package/Case | 8-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Technology | Optical Coupling |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Isolation | 5000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 500ns, 500ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 100ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 100ns, 100ns |
| Current - Output High, Low | 2.5A, 2.5A |
| Current - Peak Output | 2.5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.37V |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 25 mA |
| Voltage - Output Supply | 15V ~ 30V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Approval Agency | cUL, UL, VDE |
The following parts include "ICPL3120G" in Silicon Labs ICPL3120G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.