UCC5350MCDR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UCC5350MCDR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Isolation | 3000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 100kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 65ns, 65ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 20ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 10ns, 10ns |
| Current - Output High, Low | 5A, 5A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Current - DC Forward (If) (Max) | - |
| Voltage - Output Supply | 13.2V ~ 33V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Approval Agency | CQC, CSA, UR, VDE |
The following parts include "UCC5350MCDR" in Silicon Labs UCC5350MCDR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.