Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components HVCC203Y6P101MEAX
Part No.:
HVCC203Y6P101MEAX
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
HVCC 20KVDC 100PF 20% Y6P BULK E
Shipping
HVCC203Y6P101MEAX Information
Manufacturer:
Series:
HVCC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20000V (20kV)
Temperature Coefficient:
Y6P
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.492" (12.50mm)