Stackpole Electronics Inc HVCB2512FDC100M
Part No.:
HVCB2512FDC100M
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES 100M OHM 1% 2W 2512
Shipping
HVCB2512FDC100M Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
HVC
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.76mm)