Delta Electronics/Cyntec HTEP20120H-1R0MIR
Part No.:
HTEP20120H-1R0MIR
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
IND SMD 1.0UH HOT PRESSED CHOKE
Shipping
HTEP20120H-1R0MIR Information
Series:
HTEP20120H
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Type:
Molded
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)