Delta Electronics/Cyntec HTEK25201T1R0MSR
Part No.:
HTEK25201T1R0MSR
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND SMD 1.0UH HOT PRESSED CHOKE
Shipping
HTEK25201T1R0MSR Information
Series:
HTEK25201T
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Type:
Molded
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)