Delta Electronics/Cyntec HTEH25201T-1R5MSR
Part No.:
HTEH25201T-1R5MSR
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND SMD 1.5UH HOT PRESSED CHOKE
Shipping
HTEH25201T-1R5MSR Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HTEH25201T
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
42mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)