Delta Electronics/Cyntec HMP1580-1R5
Part No.:
HMP1580-1R5
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard, 3 Lead
Description:
IND SMD 1.5UH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HMP1580-1R5 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HMP1580
Package/Case:
Nonstandard, 3 Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
29 A
Current - Saturation (Isat):
25A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.571" L x 0.571" W (14.50mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)