Delta Electronics/Cyntec HMP1360-R56
Part No.:
HMP1360-R56
Description:
IND SMD 0.56UH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HMP1360-R56 Information
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
45 A
Current - Saturation (Isat):
30A
DC Resistance (DCR):
1mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.500" L x 0.244" W (12.70mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)