Delta Electronics/Cyntec HMP1360-0R5
Part No.:
HMP1360-0R5
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 0.5UH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HMP1360-0R5 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HMP1360
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
500 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
45 A
Current - Saturation (Isat):
40A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.500" L x 0.244" W (12.70mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.531" (13.50mm)