Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | HMC1501-TR |
| Manufacturer | Honeywell Aerospace |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| For Measuring | Angle, Linear, Rotary |
| Technology | Magnetoresistive |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | 90° (±45°) |
| Linear Range | 0 ~ 8.00mm (0 ~ 0.31") |
| Output | Wheatstone Bridge |
| Output Signal | - |
| Actuator Type | External Magnet, Not Included |
| Linearity | - |
| Resistance | 6.5 kOhms |
| Resistance Tolerance | - |
| Voltage - Supply | 1V ~ 25V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
The following parts include "HMC1501-TR" in Silicon Labs HMC1501-TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.