HAL3725DJ-A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HAL3725DJ-A |
| Manufacturer | TDK-Micronas GmbH |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Series | Hal® 37 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| For Measuring | Angle, Linear, Rotary |
| Technology | Hall Effect |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | 0° ~ 360° |
| Linear Range | - |
| Output | Analog Voltage |
| Output Signal | - |
| Actuator Type | External Magnet, Not Included |
| Linearity | ±0.1% |
| Resistance | - |
| Resistance Tolerance | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C ~ 170°C |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-1 |
The following parts include "HAL3725DJ-A" in Silicon Labs HAL3725DJ-A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.