Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HKZ75N65SHRA |
| Manufacturer | Watech Electronics |
| Series | - |
| Package/Case | TO-247-4 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 90 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 300 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.3V @ 15V, 75A |
| Power - Max | 395 W |
| Switching Energy | 460µJ (on), 660µJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 92 nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 26ns/110ns |
| Test Condition | 400V, 75A, 1.5Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247-4 |
The following parts include "HKZ75N65SHRA" in Silicon Labs HKZ75N65SHRA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.