Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HKW40N120FHEI |
| Manufacturer | Watech Electronics |
| Series | - |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 160 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 40A |
| Power - Max | 441 W |
| Switching Energy | 2.23mJ (on), 1.64mJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 300 nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 68ns/383ns |
| Test Condition | 600V, 40A, 12Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 378 ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
The following parts include "HKW40N120FHEI" in Silicon Labs HKW40N120FHEI.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.