Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HKQ100N65FMTA |
| Manufacturer | Watech Electronics |
| Series | - |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Field Stop |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 424 A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.9V @ 15V, 100A |
| Power - Max | 1.086 kW |
| Switching Energy | 4.51mJ (on), 2.44mJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Gate Charge | 284 nC |
| Td (on/off) @ 25°C | 84ns/366ns |
| Test Condition | 400V, 100A, 16Ohm, 15V |
| Reverse Recovery Time (trr) | 77 ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
The following parts include "HKQ100N65FMTA" in Silicon Labs HKQ100N65FMTA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.