Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HGT1N30N60A4D |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 96 A |
| Power - Max | 255 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.7V @ 15V, 30A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250 µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | - |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | SOT-227B |
The following parts include "HGT1N30N60A4D" in Silicon Labs HGT1N30N60A4D.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.