Eaton - Electronics Division HFW1V2818H150K
Part No.:
HFW1V2818H150K
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
3-SMD, Gull Wing
Description:
IND HC 15UH 21.2A SMD
Shipping
HFW1V2818H150K Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HFW1V28xxH
Package/Case:
3-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
28 A
Current - Saturation (Isat):
21.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.86mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3-SMD
Size / Dimension:
1.098" L x 0.780" W (27.90mm x 19.80mm)
Height - Seated (Max):
0.700" (17.78mm)