Delevan HF1008-120J
Part No.:
HF1008-120J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 12NH 1.075A 105MOHM SM
Shipping
HF1008-120J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
HF1008
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
12 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.075 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
105mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant:
2.7GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)