Samtec Inc. HDWM-40-54-S-D-260-SM-A
Part No.:
HDWM-40-54-S-D-260-SM-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 80POS 0.05 STACK SMD
Shipping
HDWM-40-54-S-D-260-SM-A Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HDWM
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Number of Positions:
80
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.545" (13.843mm)
Length - Post (Mating):
0.285" (7.239mm)
Length - Stack Height:
0.260" (6.604mm)