Samtec Inc. HDWM-36-59-S-D-400-SM
Part No.:
HDWM-36-59-S-D-400-SM
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 72POS 0.05 STACK SMD
Shipping
HDWM-36-59-S-D-400-SM Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HDWM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
72
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating):
0.465" (11.811mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)