VPG Foil Resistors HCX5R0000B
Part No.:
HCX5R0000B
Description:
RES 5 OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Shipping
HCX5R0000B Information
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.421" L x 0.169" W (10.70mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)