Delta Electronics/Cyntec HCUVD8095-102
Part No.:
HCUVD8095-102
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 1000NH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HCUVD8095-102 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCUVD8095
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
28 A
Current - Saturation (Isat):
14A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.8mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)