Delta Electronics/Cyntec HCME1211F-700
Part No.:
HCME1211F-700
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 70NH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HCME1211F-700 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCME1211F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
70 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
77 A
Current - Saturation (Isat):
127A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.125mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.461" L x 0.224" W (11.70mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)