Delta Electronics/Cyntec HCME104610F-900
Part No.:
HCME104610F-900
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 90NH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HCME104610F-900 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCME104610F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
90 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
87A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.23mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.181" W (10.20mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)