Eaton - Electronics Division HCMA1707-8R2-R
Part No.:
HCMA1707-8R2-R
Description:
FIXED IND 8.2UH 16A 8.7 MOHM SMD
Shipping
HCMA1707-8R2-R Information
Series:
HCMA1707
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
8.7mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)