Eaton - Electronics Division HCMA1305-100-R
Part No.:
HCMA1305-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 9A 21.9 MOHM SMD
Shipping
HCMA1305-100-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCMA1305
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
16A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
21.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)