Eaton - Electronics Division HCM1A1105V2-1R0-R
Part No.:
HCM1A1105V2-1R0-R
Description:
FIXED IND 1UH 20A 2.4 MOHM SMD
Shipping
HCM1A1105V2-1R0-R Information
Series:
HCM1AV2
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 A
Current - Saturation (Isat):
24A
DC Resistance (DCR):
2.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
44MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)