Eaton - Electronics Division HCM1A1104-100-R
Part No.:
HCM1A1104-100-R
Description:
FIXED IND 10UH 5A 30 MOHM SMD
Shipping
HCM1A1104-100-R Information
Series:
HCM1A
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)