Eaton - Electronics Division HCM1A0805V2-220-R
Part No.:
HCM1A0805V2-220-R
Description:
IND MP 22UH 4.6A 2 PADS SMT
Shipping
HCM1A0805V2-220-R Information
Series:
HCM1AV2
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.319" L x 0.315" W (8.10mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)