Eaton - Electronics Division HCM1A0703V2-1R2-R
Part No.:
HCM1A0703V2-1R2-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.2UH 9A 9.9 MOHM SMD
Shipping
HCM1A0703V2-1R2-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM1AV2
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
12A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
9.9mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)