Eaton - Electronics Division HCM1A0503V2-5R6-R
Part No.:
HCM1A0503V2-5R6-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 5.6UH 3.6A 59 MOHM SMD
Shipping
HCM1A0503V2-5R6-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM1AV2
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
59mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)