Eaton - Electronics Division HCM1104-4R7-R
Part No.:
HCM1104-4R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 20 MOHM SMD
Shipping
HCM1104-4R7-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM1104
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.5 A
Current - Saturation (Isat):
15A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)