Eaton - Electronics Division HCM0503-3R3-R
Part No.:
HCM0503-3R3-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.5A 41 MOHM SMD
Shipping
HCM0503-3R3-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM0503
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
41mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)