Delta Electronics/Cyntec HCFE107010-181
Part No.:
HCFE107010-181
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 180NH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HCFE107010-181 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCFE107010
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
180 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
66 A
Current - Saturation (Isat):
54A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.17mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.276" W (10.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)