Eaton - Electronics Division HCF1007-1R0-R
Part No.:
HCF1007-1R0-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 16A 2.65 MOHM SMD
Shipping
HCF1007-1R0-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCF1007
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
16 A
Current - Saturation (Isat):
26A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
2.65mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.307" W (10.10mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.262" (6.65mm)