Delta Electronics/Cyntec HCB118080S-101
Part No.:
HCB118080S-101
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 100NH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HCB118080S-101 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCB118080S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
79 A
Current - Saturation (Isat):
99A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.17mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)