Delta Electronics/Cyntec HCB1075N-271
Part No.:
HCB1075N-271
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 270NH ASSEMBLY CHOKE
Shipping
HCB1075N-271 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
HCB1075N
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
270 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
41 A
Current - Saturation (Isat):
37A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
290mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)