Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GSID600A120S4B1 |
| Manufacturer | SemiQ |
| Series | Amp+™ |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1130 A |
| Power - Max | 3060 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 600A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 51 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "GSID600A120S4B1" in Silicon Labs GSID600A120S4B1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.